Аналітичні Інструменти для Відновлення та Економічного Розвитку Громад

7 березня 2024 року відбулась Експерт-сесія Клубу Мерів на тему “Аналітичні інструменти для відновлення та економічного розвитку громад”, спікерами якої були: Михайло Лейченко, СТО Центру розвитку інновацій; та Катерина Іванченко, СЕО Центру розвитку інновацій та співрозробниця Економічного профайлу.

Центр розвитку інновацій більше ніж 8 років допомагає органам місцевого самоврядування. З них 5 років займаються тим, що розробляють різноманітні інноваційні інструменти та системи для переходу на управління на основі аналізу даних. Коли почали створюватися перші територіальні громади постало питання: «Як громада може реалізувати свої повноваження, не маючи реальних даних про те, що в неї є на території?» Це стосується: активів, бізнесів, діяльність, та платників податків які наповнюють бюджет. Не маючи інструментів, неможливо створити якісний стратегічний документ та отримати поповнення в місцевий бюджет, сприяти розвитку. У 2017 році, спільно з громадами, почали шукати дієві інструменти, які допомогли б реалізувати аналіз даних.
Головна мета Центру Розвитку Інновацій є відновлення економіки України, та її розвиток в майбутньому. Саме тому, Клуб Мерів запросив їх до виступу та планує тісно співпрацювати. У свою чергу, економічний розвиток неможливий без співпраці з приватним бізнесом, який є бюджетоутворюючою складовою.

Центром Розвитку Інновацій був розроблений Економічний профайл громади – єдина система даних, та візуалізована аналітика про економіку громади на основі даних з понад 100 джерел та державних реєстрів.
Також спікерами було активно обговорено тему релокації бізнесу в Україні. Факторами стали: безпековий фактор та надання підтримки для бізнесу і його персоналу зі сторони громади. Питання підтримки бізнесу громадами викликало жваві дискусії серед учасників експерт-сесії, висновками якої стало те, що не йдеться про фінанси з бюджету, а йдеться про можливі комплекси заходів від громади, які можуть сприяти роботі бізнесу САМЕ в цій громаді. Всі розуміють наскільки важливо отримувати податки під час війни і громада може мати ті інструменти, які допоможуть покращити ці показники.

Було обговорено та наведено декілька реальних кейсів на території України, зокрема про аналітику «білих плям по землі», за які не сплачуються податки, але вони активно використовуються, та про міста, які ефективно цифровізуються за допомогою Економічного Профайлу. Був наведений приклад з цікавою статистикою за 2020 – 2022 рік, про аналітику реєстрації нового бізнесу в Україні. Статистика показала, що бізнеси активніше реєструються під час війни у порівнянні із пандемією. Також обговорили екологічне питання, яке стосувалось саме карти пожеж на агрополях, що може допомогти впровадити штрафні санкції і припинити небезпечні дії паліїв.


Щодо систематизації платників податків: Була розроблена інформаційна мапа України про різноманітні джерела інформації, які використовуються як аналітика як для громади, так і для діяльності бізнесу. Внаслідок аналітики даних були наведені кейси поліпшення ситуації зі сплати податків у громадах. Управління на основі даних та аналізу є важливим, через те, що органи управління не зможуть зневажити цю інформацію як таку, яка дає реальні результати.
Економічний Профайл можна зробити будь-який та підлаштовувати саме під громаду. Доступ до даних допоможе в аналізі інформації про бізнес-аналітику сприятиме розвитку економіки України, починаючи з кожної окремої громади.