REBIRTH OF UKRAINE: Як Мадрид став епіцентром українсько-іспанського економічного партнерства

Українсько-Іспанський бізнес-форум зі сприяння економічному відновленню
26 лютого 2025 року в Мадриді у центральному офісі Торгово-Промислової Палати Іспанії відбувся міжнародний бізнес-форум REBIRTH OF UKRAINE, що став центральною подією української трейд-місії до Іспанії. Форум став унікальним майданчиком для обговорення відбудови України та можливостей для іспанських компаній долучитися до цього процесу. Захід привернув значну увагу бізнес-спільноти: понад 130 провідних іспанських компаній та організацій зареєструвалися для участі, серед яких Televes Corporation, Ortopedia Ortoespaña SL, Repsol, VIVEROS VERON, AECID, XPANEL, Acciona, S.A., ADIF та багато інших.
Крім того, 23 представники українських громад та 16 представників бізнесу представили свої проекти та пропозиції щодо співпраці, відкриваючи нові можливості для партнерства між Україною та Іспанією.
Цей форум став черговим кроком у серії міжнародних бізнес-зустрічей, які сприяють розвитку українського експорту та залученню іноземних інвестицій. Наступна велика подія – трейд-місія REBIRTH OF UKRAINE до України, яка відбудеться у червні 2025 року.
Відкриття форуму: єдність задля відбудови
Форум розпочався з вітальних промов ключових спікерів. Jaime Montalvo, міжнародний директор Торгової палати Іспанії, наголосив:
“Поїздка, яка відбулася разом з Міністром Економіки показала нам, наскільки гарно працювати з українцями, яке в нас взаєморозуміння та як гарно ми змогли побудувати діалог!”
Alicia Varela Donoso, генеральна директорка з питань міжнародної торгівлі та інвестицій, ICEX/FIEM, зазначила:
“Ми всі солідарні з Україною, ми переживаємо та живемо з думками про Україну, тому ми висловлюємо вдячність українському народу, тому що завдяки мужності українського народу, Європа може спокійно дихати і відчувати захищеність. Ми завжди будемо в боргу перед українцями!”
Сергій Устименко, радник-посланник Посольства України в Іспанії підкреслив стратегічне значення іспансько-українського партнерства:
“Іспанія – чудовий економічний партнер України! Також, хочемо зробити заклик для іспанської сторони – Не чекати кращих умов для інвестицій, бо в Україні вже є гарні умови та страхування від ризику війни. Зараз унікальний шанс для іспанських підприємств зайти в історичний процес реконструкції України.”
Відкриття форуму дало змогу окреслити ключові напрями співпраці. Представники урядів, бізнесу та муніципалітетів України та Іспанії підкреслили, що відновлення України є не лише викликом, а й величезною можливістю для іспанських компаній долучитися до стратегічних проєктів у сферах інфраструктури, енергетики, технологій та муніципального розвитку.
Стратегічний партнер Клубу Мерів Economy of Trust реалізовує низку масштабних проєктів та активно залучає інвесторів. Завдяки таким енергійним активістам, Генрі Штеренберг, президенту WTC Kyiv та генеральному директору Economy of Trust Ukraine, ми активно розвиваємо країну та розширюємо можливості партнерства.
“Україна має унікальний потенціал стати глобальним центром інновацій та інвестицій. Наше завдання – створити довіру як основу для економічного прориву країни.”
Ключові панельні дискусії та їхні результати
На форумі були представлені сім ключових секцій, кожна з яких охопила важливі аспекти українсько-іспанської співпраці. Від регіональної співпраці та енергетики до інновацій, гуманітарної допомоги, сільського господарства, фінансування проєктів та майбутніх ініціатив – кожна секція підкреслила важливість об’єднання зусиль для економічного відновлення та стабільного розвитку України. Українська делегація представила низку проєктів, які потребують фінансування та інвестицій, зокрема в галузі енергетики, інфраструктури, аграрного сектору та інноваційних технологій. Ці ініціативи спрямовані на відбудову країни, забезпечення енергетичної незалежності та створення умов для сталого економічного зростання. Форум став платформою для обміну досвідом, пошуку нових можливостей та побудови довгострокових партнерств, які сприятимуть реалізації амбітних цілей обох країн.
Регіональна співпраця та міжнародна підтримка
У секції брали участь – Francisco Díaz Latorre (Генеральний директор з юридичних послуг та територіальної координації FEMP), Yuliia Chufistova (Членкиня Президії Mayors’ Club of Ukraine), Oleksandr Syenkevych (Мер Миколаєва), учасники розповіли, як іспанський досвід децентралізації та муніципальної співпраці може бути корисним для України. Особлива увага приділялась ролі місцевих органів влади у відбудові інфраструктури, наданні гуманітарної допомоги та забезпеченні стабільності.
Ключові моменти:
- Іспанія має сильну систему автономних спільнот, яка може слугувати прикладом для України.
- Українські міста потребують підтримки для відновлення після воєнних руйнувань.
- Муніципальні мережі можуть стати ключовим інструментом для обміну досвідом та ресурсами.
Francisco Díaz Latorre, FEMP: “Мерам міст і муніципалітетів наших країн треба об’єднуватися між собою. Ми повинні працювати разом, щоб подолати виклики, з якими стикається кожна країна”.
“Ми готові допомогти та підтримати іспанський бізнес, який бажатиме відвідати Україну та отримати повну підтримку в організації зустрічей з українськими мерами та бізнесами – Юлія Чуфістова, Клуб Мерів Ураїни, яка також запросила іспанців взяти участь у трейд-місії REBIRTH OF UKRAINE до України.
Енергетика та інфраструктура
Учасники, такі як Hector Rodriguez (SERCOBE), Serhii Morhunov (Vinnitssa city council), Lyudmyla Prokopenko (Mayor of Dobroslav),, Yevgen Erik (SolarGaps), обговорювали можливості використання іспанських технологій у сфері відновлюваної енергетики, розумних мереж та енергоефективності.
Ключові моменти:
- Іспанія є світовим лідером у сфері відновлюваної енергетики, зокрема сонячної та вітрової.
- Україна потребує інвестицій у сучасну енергетичну інфраструктуру для забезпечення енергетичної незалежності.
- Розумні технології можуть стати частиною рішень для України.
Технопарки та інновації
У секції брали участь – Henry Shterenberg (Economy of Trust Ukraine, WTC), Tatiana Skydan (Tech4Good), Fernando Turrion (Asociación Empresarial de Amigos de Ucrania), Maksym Samchyk (Raihorodok territorial community), учасники обговорювали, як іспанський досвід у створенні інноваційних екосистем може бути використаний в Україні.
Ключові моменти:
- Інноваційні хаби відіграють важливу роль у підтримці стартапів та наукових досліджень.
- Іспанські компанії можуть інвестувати в українські технологічні парки та сприяти розвитку високотехнологічних галузей.
- Співпраця між іспанськими та українськими технологічними компаніями може прискорити цифрову трансформацію України.
Гуманітарна допомога та проєкти
Ця секція була присвячена гуманітарній допомозі та підтримці внутрішньо переміщених осіб. Учасники Romina M.Giovaniello Lorenzo (FUNDESII), Vitalii Karabanov (Mayor of Balakliia city Ukraine), Viktoriia Savitska (Epicentr group of companies), Declan O’Halloran (Quintas Energy), Rob Cecilio (Dendron Neurotechnologies), обговорювали, як інтегрувати гуманітарні зусилля з економічним відновленням.
Ключові моменти:
- Гуманітарна допомога повинна бути не лише про надання ресурсів, але й про відновлення надії та гідності людей.
- Приватний сектор, як Epicentr Group, відіграє важливу роль у наданні допомоги та відбудові інфраструктури.
- Інноваційні медичні технології можуть підтримати психічне здоров’я тих, хто постраждав від війни.
Declan O’Halloran, Quintas Energy, зауважив:
“Ми знаємо, як ми можемо допомогти лікарням в Україні і ми готові ще більше і більше допомагати!”
Pablo Gan Quesada, Старший координатор по Україні AECID зазначив:
“Ми допомагаємо і будемо допомагати Україні в гуманітарній допомозі і у відбудові України. Допомога AECID буде продовжуватися не тільки цього року, але й на весь час, який буде потрібен”
Сільське господарство: технології та розвиток
Ця секція зосередилась на інноваціях у сільському господарстві та можливостях використання іспанських технологій для розвитку аграрного сектору України. У секції брали участь – Ihor Ivanchenko (Embassy of Ukraine in Spain), Vladyslava Magaletska (Ministry of Agrarian Policy of Ukraine), Manuel Alcaraz (Cereales y Harinas Garsan S.L), Kristina Serebryakova (ASAP Agri), Maria Melgares (VIVEROS VERON).
Ключові моменти:
- Іспанія є лідером у сфері високотехнологічного землеробства, автоматизованих систем поливу та біотехнологій.
- Україна може використовувати іспанські технології для підвищення ефективності сільського господарства.
- Співпраця між іспанськими та українськими аграрними компаніями може прискорити модернізацію сектору.
“Ми багато років вже працюємо в Україні, початки були складними, а потім прийшла війна і стало ще складніше, а на сьогодні ми вже бачимо, що ситуація стабілізується і хочу сказати, що це є дуже хорошою можливістю для іспанських інвесторів прийти в Україну!” – Manuel Alcaraz, Garsan.
Фінансування проєктів, мінімізація ризиків та підтримка уряду
Ця секція була присвячена фінансовим інструментам та механізмам підтримки інвестицій в Україну. Учасники Juan Jose Otamendi Garcia-Jalon, Aknur Jumatova (IFC-Project financing in Ukraine), Oleksandra Sologub (NAZOVNI platform), Juan Díaz Bidart (Urbas), Mark Corbidge (Abbeydale Partners), обговорювали, як іспанські фінансові інструменти, такі як FIEM, можуть допомогти у реалізації проектів.
Ключові моменти:
- Іспанія надає фінансову підтримку через FIEM та інші механізми для сприяння інвестиціям в Україну.
- Державно-приватне партнерство є ключовим інструментом для мінімізації ризиків.
- Урядова підтримка є важливим фактором для залучення іноземних інвестицій.
“Я думаю, що ми повинні чітко усвідомити: хоча минуле не є відповідальністю нинішнього покоління українських мерів, ми повинні прагнути до абсолютної прозорості – як кажуть британці, біліше, ніж біле. Ми повинні справді продемонструвати, що як нація ми це розуміємо. І я кажу це, звичайно, від імені України, а не як українець.” – Mark Corbidge, засновник і головний виконавчий директор Abbeydale Partners, Член Консультативної ради Economy of Trust Ukraine Inc..
Цитата: “Іспанські компанії зацікавлені в українському ринку, але звичайно що ринок незнайомий для іспанських інвесторів, це потребує часу, і ми віримо, що Україна буде відбудована навіть краще, ніж була раніше. Ми хочемо знати якими шляхами ми можемо допомогти Україні у відбудовувані” – Juan Díaz Bidart, Urbas.
Дорожня карта майбутньої співпраці
Ця секція була присвячена плануванню майбутньої співпраці між Україною та Іспанією. Учасники Henry Shterenberg (Economy of Trust Ukraine, WTC), Hector Rodriguez (Sercobe), Jose Carlos Sanz (Ortopedia Ortoespaña SL), D. José Santiago Rey (Televes Corporation), Tetiana Pankrat (area manager, patentes talgo), обговорювали успішні проєкти та рекомендації для подальшої співпраці.
Ключові моменти:
- Іспанський досвід у реалізації інфраструктурних проєктів може бути корисним для України.
- Спільні ініціативи у сфері оборони, енергетики та інновацій можуть стати основою для майбутньої співпраці.
- Необхідно розвивати довгострокові партнерства для забезпечення стабільності.
“Ми маємо ідентифікувати пріоритетні проєкти для України і допомагати відновленню, відродженню та реконструкції України” – Hector Rodriguez, Sercobe.
Форум завершився історичним моментом: Abogado Luis Gómez-Ojero Martínez (засновник GÓMEZ-OJERO ABOGADOS, губернатор Rotary International в окрузі 2201, Іспанія) анонсував інавгурацію Rotary Club Madrid Passport España – об’єднання українських бізнесів, які продовжуватимуть працювати над розвитком українсько-іспанських відносин. Цей клуб діятиме як міжнародний альянс, спрямований на відновлення України. До його складу увійдуть 20 лідерів великих компаній, які об’єдналися задля служіння вищій меті.
“Для нас надзвичайно важливо продовжувати бути у зв’язку одне з одним. Цей форум – це не просто подія, це початок довгострокового партнерства між Україною та Іспанією. Ми побачили величезний інтерес іспанських компаній до участі у відбудові України, і наше завдання – перетворити ці наміри на реальні проєкти. Наступним кроком стане наша трейд-місія до України в червні, яка продовжить цей діалог та відкриє нові можливості для міжнародної співпраці. Разом ми будуємо нову Україну та створюємо фундамент для сталого розвитку та економічного зростання.” – Henry Shterenberg, Economy of Trust Ukraine, Президент WTC Kyiv.
Форум став важливим кроком у зміцненні українсько-іспанських економічних зв’язків. Учасники дійшли згоди щодо необхідності подальшої співпраці у таких ключових сферах, як енергетика, інфраструктура, інновації, сільське господарство та гуманітарна допомога. Іспанські компанії виявили значний інтерес до інвестування в Україну, а українська делегація підкреслили готовність до реалізації спільних проєктів.
Подяка партнерам та організаторам
Ми щиро вдячні нашим партнерам, співорганізаторам, спонсорам та друзям в Іспанії, зокрема Embassy of Ukraine in the Kingdom of Spain, Chamber of Commerce of Spain, Caetra (Defense, Security and Rebuilding Platform), Instituto de Fomento de la Region de Murcia, ICEX, Sercobe, CEOE, Camara de Madrid, LEXDIXIT, Rotary International in District 2201 of Spain, GARSAN, KLA OIL, GÓMEZ-OJERO ABOGADOS, за підтримку в організації та створення умов для продуктивного діалогу на форуму та в цілому трейд-місії. Також, хочемо подякувати всім спікерам, учасникам та модераторам, які зробили цей форум та цю трейд-місію настільки змістовним і надихаючим.
📌 Запис форуму іспанською ви можете переглянути за посиланням
📌 Запис форуму українською ви можете переглянути за посиланням
📌 Фото з форуму ви можете переглянути за посиланням
Ми вдячні Іспанії за підтримку. Разом ми будуємо не лише нову Україну, а й нову модель міжнародної співпраці – міцну, надійну та взаємовигідну.